Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Aranżacja szarej kuchni

Blog:  modnestol
Data dodania: 2020-10-08
wyślij wiadomość

Szara kuchnia czyli nowoczesna lub klasyczna kuchnia z szarymi frontami

Szara kuchnia to gwałtownie rosnący trend, jaki potrafi zagrozić aktualnej hegemoni białych kuchni. Szarość w kuchni daje duże możliwości aranżacji, doboru wszystkich dodatków, nietypowych połączeń kolorystycznych, które zawsze się sprawdzą w kuchni klasycznej i nowoczesnej.

Szara kuchnia – objawienia sezonu sezonu? Klasyczna lub nowoczesna?Szara kuchnia

 

Szara kuchnia to właśnie jeden z najpopularniejszych trendów sezonu. Matowe lub połyskujące w kolorach szarości fronty to pewnie najpopularniejsze kolory w aranżacji wnętrz w ostatnim czasie także w kuchni. Kolor ten stał się uznany z powodu na wielowymiarowość jego interpretacji. Szara kuchnia wkomponuje się niemalże we wszystkie style, rozpocząwszy od chłodnego minimalistycznego stylu skandynawskiego,  lub własnego stylu klasycznego i nawet do luksusowego mieszkania w aranżacji glamour. Neutralność koloru, który niemalże dopasowuje się, ze wszelkimi barwami sprawia, że za pomocą jedynie prostych dodatków możemy całkowicie odmienić wygląd i styl naszej kuchni. Kolor szary to kolor funkcjonalny i również czasowy, który symbolizuje poprawę komunikacji międzyludzkiej, trwałość i doskonałość. Dlatego też szara kuchnia to idealny wybór również dla tych, którzy nigdy nie lubią zmieniać wystrój mieszkań a potrzebują mieć modną i nowoczesną kuchnię na lata. Dodatkowo, szary kolor kuchni to również dobra alternatywa dla osób, które lubią coś zmieniać w swojej przestrzeni.

 

Jaki rodzaj blat do szarej kuchni?

Oprócz koloru, wyglądu i faktury frontów kuchni, niezwykle istotnym składnikiem jest dobór dobrego blatu. To oczywiście on określi w  naszej kuchni pożądany styl i oryginalny wygląd. Niezwykle istotny jest nie tylko kolor, ale także grubość i układ. Jednak najważniejsze przy wyborze blatu jest materiał z którego jest on zrobiony.

Szara kuchnia z blatem drewnianym

Szara kuchnia połączona z drzewem to idealne rozwiązanie, bardzo powszechnie wykorzystywane w aranżacjach skandynawskich i minimalistycznych . Takie połączenie faktur oraz kolorów nadaje wyrazu, sprawiając, że wszystkie pomieszczenie staje się przyjemne oraz estetyczne. Drzewo i kolory szarości to idealne połączenie dwóch przeciwieństw. Wybrany odcień szarości niezależnie od tego w jak chłodnym typie czy ciepłym go dobierzemy, doskonale łączy się z ciepłym a zarazem surowym wyglądem drewna. Z kolei drewniany blat kuchenny dodatkowo uwypukla kolor szarych frontów, wydobywając niepowtarzalność koloru i charakteru.

Szara kuchnia z czarnym blatem

Doskonałym powiązaniem z szarymi frontami kuchni jest jednolicie czarny blat. Rewlacyjnie komponuje się kolorystycznie, bazując na dwóch spokrewnionych ze sobą kolorach. Czarny blat w szarej kuchni doskonale wydobywa głębię obu kolorów. Nadaje wnętrzu nieco surowy, zdystansowany z szczyptą surowości i perfekcjonizmu styl.  Czarny blat jako połączenie z szarymi frontami kuchni to świetny wybór, który dopasuje się w tradycyjną, ciepłą aranżację szarej kuchni, jak też w współczesny i minimalistyczny styl.

Jak urządzić kuchnię w szarych kolorach?

Szara kuchnia, a jakie dodatki?

To podstawowe pytanie pojawiające się podczas wyboru aranżacji szarej kuchni. Na to pytanie w zasadzie każdy inwestor potrafi odpowiedzieć sam. Neutralność szarego koloru podobnie jak bieli daje szeroki wachlarz możliwości. Doskonale będą sprawdzały się dodatki i wstawki w kolorach o podobnej tonacji np. białym lub kremowym. Jednak uniwersalność szarości pozwala na jej łączenie z tak jaskrawymi kolorami jak pomarańczowy lub niebieski.

https://modnestol.pl/szara-kuchnia/

Reasumując kolor szary jest kolorem uniwersalnym doskonale łączącym się ze wszystkimi barwami i niekoniecznie kuchnia musi być w jednolitym kolorze. Szafki w szarej kuchni możemy też lakierować na dwa odmienne kolory. Naprzykład szary i biał.

Kuchnia z wyspą czy bez wyspy

Blog:  modnestol
Data dodania: 2020-05-19
wyślij wiadomość


Coraz większą popularnością cieszy się kuchnia urządzona wraz z salonem jako jedno obszerne lokum. Pomieszczenie wizualnie zostaje powiększone, ale przede wszystkim otwarte. Jest to argument, który przemawia do wielu osób, zwłaszcza do tych, którzy posiadają własny dom. W mieszkaniach nieco trudniej o otwarty rozkład, głównie ze względu na mniejszy metraż z jakim mamy z reguły do czynienia. Najczęściej w połączeniu kuchni z salonem umieszcza się wyspę jako wolnostojący łącznik obu tych pomieszczeń. Wyspa to nie tylko zalety z posiadania dodatkowej przestrzeni na blat czy szafki, ale także wady, które należy brać pod uwagę jeśli już zdecydujemy się na jej montaż. 


Zalety

Do zalet możemy zaliczyć wspomniany wyżej dodatkowy blat roboczy, szafki, szuflady czy półki do przechowywania, ale również miejsce na zamontowanie zlewu bądź kuchenki. Generuje to jednak dodatkowe wydatki w postaci konieczności montażu podłączeń wody, gazu czy okapu nad blatem roboczym. Wyspa może być także samym w sobie rodzajem baru czy stołem kuchennym, przy którym spotykamy się w gronie rodzinnym. Bardzo często kuchnia właśnie staje się miejscem spotkań towarzyskich i przyjacielskich. Poza tym daje możliwość stałego kontaktu z gośćmi, gdy akurat wyprawiamy urodziny czy świętujemy z innej okazji. Wiele osób ceni sobie taką formę spotkań a otwarty salon na kuchnię pozwala na tego rodzaju biesiady. 

Ponadto przestrzeń wizualnie prezentuje się bardzo atrakcyjnie i daje ujście najbardziej śmiałych aranżacjom. Połączenie dwóch jakże innych pomieszczeń, mających zupełnie różne funkcje, może być ciekawym splotem pomysłów na zagospodarowanie takiego wnętrza. Przede wszystkim daje to wrażenie uporządkowanej, dużej przestrzeni oraz funkcjonalnych stref jakimi jest kuchnia, jadalnia i salon. Taka jest właśnie kolejność rzeczy w przyjmowaniu naszych bliskich. Najpierw sporządzamy posiłki, często w trakcie, gdy już mamy towarzystwo. Nieco później następuje wspólne delektowanie się wszelkimi potrawami a na zakończenie rozsiadamy się wygodnie w fotelach bądź na sofie z kieliszkiem wina i w miłym gronie spędzamy resztę popołudnia lub wieczoru. Dla niejednej osoby są to bardzo przyjemne chwile, która ceni sobie wszelki rodzaj towarzystwa. Jak zatem obejść się bez dużej, otwartej i tak zaprojektowanej powierzchni.

Poza tym wyspa w otwartej przestrzeni pozwala nam obserwować bawiące się dzieci w salonie, gdy my akurat krzątamy się po kuchni. Duży blat daje także możliwość zachęcania młodszej części rodziny do wspólnej zabawy w formie przygotowywania posiłków razem. Tak urządzona kuchnia jak najbardziej sprzyja takim pieleszom.     

Wady   

Największe wady otwartego salonu na kuchnię to przede wszystkim przenikanie zapachów do innych pomieszczeń. Z pewnością nie każde przyrządzanie posiłków roznosi przyjemne zapachy po całym domu. Inaczej ma się to w przypadku świeżego pachnącego ciasta a inaczej, gdy gotujemy bigos. Ponadto po ugotowaniu potraw mając otwartą przestrzeń musimy pamiętać o utrzymaniu czystości. Ogólny bałagan jaki powstaje w kuchni podczas przygotowywania potraw dla gości, możemy zostawić do posprzątania na później ale w przypadku, gdy kuchnia jest  zamknięta. W przeciwieństwie do otwartej przestrzeni nieład w strefie kuchennej może okazać się dla nas nie do przyjęcia.

Bardzo istotne jest właściwe rozplanowanie wyspy w obszarze jaki mamy dostępny. Należy dobrze się zastanowić i przeanalizować, czy wyspa będzie dobrym rozwiązaniem dla nas. Czasami nasze wyobrażenie o idealnej kuchni i montażu dodatkowego mebla z blatem może w rzeczywistości sprawiać wiele kłopotu. Najczęściej popełnianym błędem jest niedostosowanie zbyt małego metrażu do wielkości wyspy. Mamy wówczas, zbyt mało miejsca do swobodnego poruszania się, co odbija się na braku funkcjonalności całego obszaru. Wyspa staje się uciążliwa i zbyteczna.  

Jeśli zdecydujemy się już na montaż wyspy, to musimy liczyć się z większym wydatkiem, niż miałoby to miejsce przy tradycyjnych meblach kuchennych na wymiar. Co wydaje się być oczywiste przyjmując niestandardową aranżację kuchni. Zanim jednak podejmiemy decyzję przemyślmy dobrze nasze wybory a przede wszystkim skorzystajmy z porad fachowców. Nasze decyzje często pokrywają się z trendem jaki jest aktualnie na topie a nie zawsze będzie to wybór właściwy.   

2Komentarze
Data dodania: 2020-05-19 15:57:31
U nas na pewno będzie kuchnia z wyspą natomiast wymiary naszej kuchni to 4,3 x 3,2m więc sporo. Na komunikację wokół wyspy zostawiliśmy ok metra. Wracając do wad i zalet. O ile aneks dla niektórych osób może mieć wady w postaci widocznego bałaganu ;) czy tam przykrych zapachów przenikających do salonu/jadalni o tyle wobec wyspy jedyna wada jaka przychodzi mi na myśl, to jedynie dodatkowe koszty jej zbudowania. Dobrze zaplanowana z pewnością będzie zaletą każdej kuchni.Pozdr
odpowiedz
Data dodania: 2020-09-02 11:23:22
Wyspa to rewelacyjny pomysł. Jak jest miejsce to warto zrobić. Bałagan możemy zasłonić robiąc podwyższenie na blacie. Jedyna dodatkowa uwaga to że jeżeli w wyspie będzie miejsce do siedzenia to od spodu pod blatem wykończyć wyspę płyta meblową. Lakier łatwo można obić, łatwo się brudzi i podnosi cenę całkowita wyspy. pozd
odpowiedz
Odpowiedź do owidiusz75

Jak wybrać meble do kuchni

Blog:  modnestol
Data dodania: 2020-04-15
wyślij wiadomość

Niewątpliwie kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w naszym domu. Obecne trendy stawiają na projekty które łącza kuchnie z salonem. Dzięki temu uzyskujemy serce domu czyli pomieszczenie w którym przygotowujemy i jemy posiłki,spędzamy wony czas z rodzina. To w tym pomieszczeniu toczy się tak naprawdę całe życie naszego domu.

Dzięki kilku poradom możemy stworzyć pomieszczenie ładnie zaprojektowane a przede wszystkim funkcjonalne.


Pierwsze kroki – wybór odpowiedniej aranżacji zabudowy kuchennej.


Zanim zaczniesz szukać wykonawcy swoich mebli musisz sam wiedzieć co chcesz. To ty będziesz korzystał z mebli i to tobie mają się one podobać. Więc pierwszą rzeczą jaka powinieneś zrobić to przejrzeć różne aranżacje kuchenne jakie są dostępne w internecie. W ten prosty sposób określisz to co się tobie podoba.


Harmonia w domu – pamiętaj że kuchnia to nie jedyne pomieszczenie w twoim domu. Jeżeli dom jest wykończony w stylu skandynawski to kuchnia w stylu rustykalnym nie będzie do niego pasowała. Cały dom powinien być zaprojektowany w jednym stylu. Łączenie różnych stylów nazywa eklektyzmem i jeżeli nasze mieszkanie ma być tak wykończone to lepiej zaprojektowanie pozostawić dobremu projektantowi który w takich projektach ma doświadczenie.

Kuchnia na wymiar czy modułowa? - o modułową kuchnie można się pokusić wtedy gdy nie planujemy zabudowy od ściany do ściany a na sza kuchnia będzie wolno stojąca. W przypadku kuchni modułowych musimy pamiętać że montaż kuchni pozostaje w gestii klienta więc wszystkie błędy które popełni przy montażu będzie musiał naprawić we własnej gestii na swój koszt. Jeżeli wynajmiemy ekipę do montażu kuchni to okaże się że końcowa cena kuchni jest wyższa niż kuchni na wymiar zamawianej u stolarza który nie dość że meble zrobi na wymiar to dodatkowo montaż ma w cenie.


Wybór wykonawcy i projektu – głęboko odradzamy projektowania kuchni samemu. Niestety aby dobrze zaprojektować kuchnię trzeba mieć w tym doświadczenie wszystkie błędy jakie popełnimy na tym etapie będą skutkowały niewygodnym korzystaniem z naszych mebli. Aby wybrać stolarza który wykona interesujący nas projekt i wykona naszą zabudowę warto popytać znajomych kto im robił kuchnię i czy są z niego zadowolenie, ewentualnie można przeczytać opinie o wykonawcach w internecie. Bardzo dużą zaletą wykonania kuchni na wymiar jest oprócz samych mebli doradztwo w doborze wyposażenia. Niektóre dodatki ładnie i funkcjonalnie wyglądające na filmach w internecie niekoniecznie sprawdzą się w naszej aranżacji. Poza tym stolarz dopasuje wyposażenie kuchni do naszych możliwości finansowych

Meble kuchenne dwukolorowe

Blog:  modnestol
Data dodania: 2020-03-29
wyślij wiadomość

Obecnie nie ma jednego wiodącego stylu w projektowaniu wnętrz. Ktoś może powiedzieć że przecież jest styl skandynawski, ale i tutaj projektanci przemycają bardzo różne połączenia barw i dodatków. Dzięki temu wnętrza otrzymują niepowtarzalny charakter.

Na przeciwnym biegunie od stylu skandynawskiego znajduje się na pewno styl eklektyczny czyli przysłowiowy misz – masz. Styl łączy ze sobą to co pozornie połączyć ze sobą nie można i nie dotyczy to tylko barw ale również dodatków i elementów charakterystycznych dla przeciwstawnych aranżacji, to umiejętne połączenie daje bardzo ciekaw i ładny efekt.

Ciekawe połączenie możemy uzyskać projektując kuchnie dwukolorową. Pomieszczenie w którym spędzamy wciągu dnia bardzo dużo czasu i chcemy aby było ładne i ciekawe.

Dużo kolorystycznie zróżnicowanych stylizacji łączy ze sobą bary ze skraju palety. Ostre, mocne żywe kolory to jednak propozycja nie dla każdego.

Osoby które w swoim otoczeniu szukają wnętrz uspokajających i harmonijnych raczej nie staną się miłośnikami barw które same w sobie przyciągają wzrok. Wyraziste barwy nadają się do dużych przestronnych pomieszczeń o dobrym doświetleniu. W nich stanowią tylko akcent a nie główny motyw aranżacji.

Mocne żywe kolory mebli kuchennych wymagają z tonowanego otoczenia. Daje to możliwość wyeksponowania podziału kuchni na dwie barwy. Podział kolorów w kuchni to niekoniecznie tradycyjny podział w poziomie ale można go też przeprowadzić w pionie. Tutaj gdzie najbardziej popularne jest wyróżnianie barwą zabudową piekarnika i mikrofali lub lodówki.

Podział ten może też dotyczyć podziału według ścian zabudowy. Zabudowa całościowa ściany w kuchniach typu L lub U a resztą ścian wykonujemy w zgoła odmiennym kolorze.

Podobnie ma się sprawa kiedy pomieszczenie kuchenne jest na tyle duże że mamy możliwość zastosowania wyspy kuchennej. Tutaj „linia” podziału może równie przebiegać w rozróżnieniu elementów zabudowy. Wyspa i pozostała część kuchni może być wykonana w zgoła odmiennych kolorach.
Możliwość dowolnego doboru kombinacji kolorów i materiałów daje jednie zastosowanie mebli na zamówienie. Przy projektowaniu i wykonaniu mebli na zamówienie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia wrażliwość oraz możliwości finansowe inwestora.

To inwestor decyduje czy zestawienie barw będzie miało połączenie wszystkich kolorów tęczy czy będzie to tradycyjny podział poziomy w stylu góra biała a dół zabudowy czarny.

Przy projektowaniu kuchni możemy stosować podziały i połączenia materiałowe jakie tylko przyjdą nam do głowy. Jedynie pamiętajmy aby nie przesadzić z ekstrawagancją połączeń. Nasza kuchnia to pomieszczenie które prawdopodobnie nie ulegnie zmianie przez następna dziesięć lat a nasze chwilowe pomysł będą nam towarzyszyć przez ten okres.

O czym pamiętać przy planowaniu kuchni

Blog:  modnestol
Data dodania: 2020-02-21
wyślij wiadomość

Może się nam wydawać że  o zamówieniu i wykonaniu kuchni na wymiar wiemy wszystko co zostało już gdziekolwiek napisana i daliśmy radę o tym przeczytać. Jednak powinniśmy pamiętać o kilku krokach które musimy rozpatrzyć jeszcze przed samy zrobieniem projektu i złożeniem zamówienia.

Budżet

Podstawowy etap przy podjęciu działań zmierzających do remontu kuchni lub wykończenia oraz zamówienia nowych  mebli to dokładne określenie środków jakie posiadamy i chcemy przeznaczyć na tą inwestycje.

Jeżeli wiemy jaką kwotą dysponujemy łatwiej będzie nam podejmować decyzję o wyborze materiałów. Warto też jeżeli zdecydujemy się na usługi projektanta wnętrz podać tą kwotę. Łatwiej mu będzie wtedy dobrać materiały do budżetu jakim dysponujemy. 

Ergonomia

 

Jeżeli stwierdziliśmy że nasz budżet wystarczy do zrealizowania naszej koncepcji nowej kuchni to przystępujemy do etapu samego projektowania. Tutaj musimy się trzymać zasad ergonomii. Jeżeli na tym etapie zaniedbamy ważne detale. To może to skutkować brakiem komfortu przy korzystaniu z kuchni przez następne kilkanaście lat.

Codzienne czynności jakie wykonujemy w kuchni nie mogą być ograniczane przez źle zaprojektowane pod względem funkcjonalności meble.

Ważna też jest estetyka całej aranżacji, która musi nam się po prostu podobać. 

Na etapie projektowania uwagę należy zwrócić na:


  • odpowiednią wysokość blatów dostosowaną do sprzętów a przede wszystkim wzrostu użytkowników
  • odpowiednie rozmieszczenie sprzętów agd. Doskonałym przykładem może tu być piekarnik, który jeżeli miejsce pozwala najlepiej umieścić na wysokości blatu

  • rozmieszczenie oświetlenia -najczęściej montowane pod górnymi szafkami ale w przypadku ciemnej kuchni o małej ilości punktów świetlnych warto rozważyć oświetlenie w tzw. daszku w szafkach pod sufitem.

Nasza kuchnia i rozkład sprzętów i powierzchni roboczej blatu należy rozmieścić według dwóch zasad.

 

Zasada pięciu stref

Nasza kuchnia w zasadzie jest małą fabryką. Więc jak każdej fabryce kolejne czynności będą występowały po sobie.

A więc w naszej kuchni powinny być wyodrębnione następujące stref : zapasów, przechowywania, zmywania, przygtywania i gotowania. Strefy te dla osoby praworęcznej występują w kuchni według zasady ruchu wskazówek. Dla osób leworęcznych projekt kuchni powinien być odbiciem lustrzanym projektu dla osoby praworęczne.

 

Zasada trójkąta roboczego

Nasza kuchnia aby była funkcjonalna musi mieć trzy podstawowe strefy które będą oddalone od siebie na 120 - 230 cm. Strefy te to strefa przechowywania, mycia, gotowania. Czyli lodówki, zlewu i zmywarki, płyty i piekarnika.

Ponadto istotne są odległości i tak zwany trójkąt roboczy, czyli lodówka, zlew i kuchenka.Jeżeli te odległości będą większe lub mniejsze to nasz akuchnia stanie sie bardzo niewygodna.

W przypadku gdy nasza kuchnia jest duża to problem odległości możemy rozwiązać poprzez zaprojektowanie wyspy kuchennej, która skróci odległości pomiędzy sprzętami.

 

Najmniej wygodnym rozwiązaniem w przypadku dużej kuchni jest rozkład mebli na jednej ścianie, wtedy nie mamy zachowanej zasady trójkąta roboczego

Najlepsze rozkłady szafek kuchennych to gdy kuchnia zbudowana jest na planie litery U,L lub  G. Wtedy wszystkie szafki i sprzęty dosłownie “otaczają” osobę korzystającą z kuchni i wszystko jest “pod ręką”

 

Rozwiązania podnoszące funkcjonalność kuchni:

 

Szafki pod sufitem najlepiej oddzielić od głównych górnych szafek. W szafkach pod sufitem najlepiej przechowywać rzeczy które rzadko używamy. Dotyczy to również dolnych szafek w nich najlepiej przechowywać sprzęty kuchenne i talerze oraz rzeczy potrzebne do przygotowywania posiłków typu sztućce, tarki, garnki, patelnie.

W dolnych szafkach najlepiej zaplanować jak największą ilość szuflad które dają dobry wgląd i ułatwiają wyciąganie potrzebnych rzeczy. 

 

Najbardziej problematyczne w zagospodarowaniu są szafki rogowe które ze względu na swoją budowę mają trudny dostęp do wnętrza. Tutaj z pomocą przychodzą nam systemy ułatwiające przechowywanie i wyciąganie rzeczy z szafek narożnych. do nich zaliczamy: kosze megic, la’mans i szuflady narożne.

Warto też pamiętać o tym żeby nie projektować szafek dolnych o szerokości mniejszej niż 30 cm. Szafki o tym rozmiarze sanie funkcjonalne i tak naprawde kożystamy tylko z ich frontowej przestrzeni. Zamiast tak wąskich szafek warto zaplanować kosze cargo które podobnie jak szuflady ułatwiają dostęp do głębokich i wąskich miejsc.

 

 


modnestol
ranga - mojabudowa.pl nowicjusz
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 8294
Komentarzy: 4
Obserwują: 1
On-line: 9
Wpisów: 10 Galeria zdjęć: 14
o nas
Witam zajmuję się meblami na wymiar i schodami. Specjalizuję się w kuchniach,szafach i schodach.
Projekt
BUDYNEK- mieszkanie bez piwnicy
MIEJSCE BUDOWY - Katowice
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2024 kwiecień
2023 maj
2022 kwiecień
2021 październik
2020 październik
2020 maj
2020 kwiecień
2020 marzec
2020 luty
2019 listopad

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 435
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń